Akwarium biotopowe

aquarium algae elements of flora in fishbowl 2022 02 01 23 42 17 utca

Kiedy początkujący akwarysta nabierze już trochę doświadczenia, często zaczyna rozważać stworzenie nieco bardziej rozbudowanych kompozycji w swoim domowym akwarium. Szukając w sieci informacji na ten temat, można trafić na dużo ciekawych inspiracji. Sposobów na wyniesienie swojego domowego zbiornika z rybami na kolejny poziom jest sporo. Każdy z nich wymaga nabycia pewnej dawki wiedzy teoretycznej, a potem wykorzystania jej w praktyce co często wiąże się z metodą prób i błędów. Dziś podpowiemy czym jest i jak stworzyć akwarium biotopowe.

Czym jest akwarium biotopowe?

Stworzenie takiego akwarium polega na próbie odtworzenia konkretnych rodzajów środowisk życia wzorowanych na tych znajdujących się w naturze. Z racji różnorodności biotopów rozsypanych po całej kuli ziemskiej, ilość pomysłów, które można stworzyć na ich podstawie, jest ogromna. Oczywiście jest kilka typowych, najczęściej wykorzystywanych, postaramy się więc pokrótce je opisać. Jednak nie ograniczajcie się do nich, przy odrobinie researchu możecie wybrać coś mniej popularnego. Odtworzenie takiego biotopu może być pewnym wyzwaniem, ale satysfakcja płynąca ze stworzenia czegoś innego niż większość hobbystów akwarystyki będzie nieporównywalnie większa.

Na każdym z kontynentów zbiorniki wodne różnią się od siebie wyglądem, panującymi w nich warunkami i fauną, które je zamieszkuje. Miejsc, z których można zaczerpnąć inspirację, jest więc ogromna ilość.

Akwarium biotopowe – przykłady

Jednymi z najczęściej odtwarzanych biotopów w akwariach są te występujące w Wielkich Jeziorach Afrykańskich. Ulubione wśród akwarystów jest jezioro Tanganika. Stworzone na jego podstawie akwarium słodkowodne jest dość ascetyczne pod względem wystroju. Zawiera ono w zasadzie tylko skały, kamienie, piasek na dnie i niewielkie ilości glonów. Umieszcza się w nich gatunek ryb endemicznych dla jeziora Tanganika – ryby z rodziny Tropheus.

Często odtwarzane w akwariach domowych są biotopy znajdujące się w wodach Ameryki Południowej. Jeden z nich to czarne wody, czyli black water. Zawierają duże ilości fragmentów roślin, np. korzenie, pnie, liście czy gałęzie. Jak wskazuje nazwa, są one mroczne, słabo oświetlone, z dnem przykrytym resztkami roślin (nie zawierają żywych roślin!) i ciemnym piaskiem. Żyją w nich pielęgnice, paletki czy skalary.

Clearwater zwane wodami przejrzystymi lub białymi. Jak można się domyślić po nazwie, są całkowitym przeciwieństwem wód czarnych. Jasne, dobrze oświetlone, tętniące życiem. Wyłożone jasnym piaskiem, wypełnione intensywnie zielonymi roślinami. Znajdują w nich miejsce charakterystyczne dla wód Południowej Ameryki pielęgnice, a także kiryskowate, piranie czy zbrojnikowate.

Pełny asortyment elementów potrzebnych do stworzenia niepowtarzalnego akwarium w domu oferuje sklep https://trzmiel.com.pl. Akwarystyka słodkowodna, akwarystyka morska, oczka wodne – znajdziecie tam wszystko, a także fachowców, którzy doradzą w każdej kwestii.

Akwarium biotopowe – zakładanie

Zanim założymy takie akwarium, musimy najpierw posiadać odpowiednią wiedzę na temat wybranego przez nas biotopu. Dokładne odtworzenie warunków występujących w naturze jest niezbędne, aby ryby w nim żyjące czuły się dobrze i były zdrowe. Musimy precyzyjnie dobrać nie tylko ozdoby jak kamienie czy skały, żeby dobrze odtworzyć wygląd. Trzeba też dopilnować, aby woda miała odpowiedni poziom pH i temperaturę, a rośliny były zgodne z tymi występującymi w prawdziwym środowisku. Dzięki temu ryby będą czuć się jak w swoim naturalnym otoczeniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

soccer balls in a sports store 2022 09 28 18 53 38 utc

Sklep piłkarski online – kupuj stroje i akcesoria piłkarskie

iStock 1330644410

Odkryj aromatyczny świat wosków