Na co zwracamy uwagę najczęściej, gdy wybieramy laptop gamingowy? W pierwszej kolejności są to karta graficzna, pamięć RAM oraz procesor. Warto jednak wiedzieć, że równie istotnym komponentem jest dysk pamięci. Jaki może mieć on wpływ na naszego laptopa i samą rozgrywkę? Jaki dysk M.2 wybrać do gamingowego laptopa?
Dysk SSD M.2 do laptopa – dlaczego jest tak ważny?
Dyski HDD powoli odchodzą w zapomnienie. I nic w tym dziwnego, ponieważ ich słabe parametry techniczne mogą przyczyniać się do wolnego działania laptopa i długiego uruchamiania się systemu. Zamiana na nośnik półprzewodnikowy daje nam wiele zalet. Przede wszystkim dyski M.2 są bardzo szybkie. Ze względu na swoją budowę, która nie posiada obracających się talerzy, są także cichsze niż HDD i bardziej wydajne energetycznie*. Nośniki SSD sprawiają, że system laptopa uruchamia się szybciej. Podobnie przyspiesza również kopiowanie danych. W przypadku gier możemy liczyć na szybsze ich uruchomienie oraz instalację. Krócej będziemy także czekać na załadowanie się ekranu w grze oraz na wczytywanie tekstur i kolejnych lokalizacji. Dzięki temu, zwłaszcza w przypadku gier e-sportowych, będziemy mogli reagować szybciej niż przeciwnik, co może ułatwić nam zyskanie przewagi. Okazuje się więc, że dysk SSD M.2 do laptopa to zdecydowanie dobry zakup.
Jaki dysk M.2 wybrać?
Na początek warto zastanowić się, jaka pojemność będzie dla nas wystarczająca. Niektóre współczesne gry mogą mieć nawet po 100 czy 200 GB, więc z góry odpadają nam najmniejsze pojemności nośników, takie jak 256 GB czy 500 GB. Jeśli chcemy zmieścić przynajmniej kilka gier, a przy okazji również inne pliki, warto wybrać minimum 1 lub 2 TB.
Warto pamiętać, że dyski M.2 to zarówno wolniejsze nośniki SATA, jak i szybkie i wydajne modele NVMe. Wybór w tym przypadku będzie oczywisty – dyski NVMe, obsługujące magistralę PCIe mogą nam zaoferować nawet 8000 MB/s prędkości odczytu danych, podczas gdy SATA jest w stanie osiągnąć zaledwie ułamek tego – jakieś 500-600 MB/s. Jaki będzie najszybszy dysk M.2 do laptopa? Jeśli chodzi o jeden z najnowszych standardów PCIe 4.0, prawie maksymalny limit prędkości osiąga Samsung 990 PRO. Jego wynik to 7450 MB/s**.
W przypadku dysku do laptopa warto pomyśleć również o odpowiednim chłodzeniu. Nośniki, mając do czynienia z dużą ilością danych i rozbudowanymi grami, muszą znosić duże obciążenie. Może to doprowadzić do ich przegrzania, a tym samym do spadku wydajności. Warto więc zastosować chłodzenie, np. wodne, albo zakupić dysk z radiatorem, który odprowadza ciepło, utrzymując optymalną temperaturę nośnika. Taki jest np. Samsung 990 PRO Heatsink, który pomimo świetnych parametrów technicznych odznacza się również dobrą wydajnością energetyczną.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4GB/ WINTO RSS.
** Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.
Komentarze