Nasadki izolacyjne, wykonane z technicznej ceramiki ogniotrwałej, przystosowane są do pracy w tych miejscach, w których temperatura znacznie przekracza 1000°C. Przyjrzyjmy się bliżej tego typu elementom ceramicznym.
Ogniotrwałe nasadki izolacyjne – charakterystyka
Spis Treści
Zarówno nasadki izolacyjne, jak i pozostałe kształtki, znajdujące się w ofercie ZAMAC, wytwarzane są metodą próżniową z ceramicznych włókien ogniotrwałych. Zastosowanie tej metody sprawia, że kształtki są odporne na korozję oraz szoki termiczne, nie niszczeją ani nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem wysokich temperatur, a także są bardzo łatwe do zamontowania i ewentualnej późniejszej konserwacji. Ponadto są wytrzymałe mechanicznie.
Standardowa grubość ścianek nasadek izolacyjnych oraz pozostałych kształtek zazwyczaj zawiera się w przedziale od 5 do 50 mm. Tym niemniej w sytuacji, gdy klient potrzebuje ceramiki ogniotrwałej o niestandardowej grubości ścian, nietypowych gabarytach czy niestandardowym kształcie, specjaliści ZAMAC są w stanie bez większych problemów zaprojektować i wykonać taką aparaturę.
Specjalistyczne kształtki ogniotrwałe w ofercie ZAMAC
Jak wspomniano wcześniej, ceramiczne nasadki izolacyjne nie są jedynymi ogniotrwałymi kształtkami dostępnymi w katalogu handlowym ZAMAC. Na klientów tej krakowskiej firmy czekają również:
- nadstawki izolacyjne,
- osłony nadlewów i termopar,
- osłony cylindryczne otwarte oraz zamknięte,
- układy wlewowe,
- zatyczki odlewnicze,
- zasilacze,
- ceramiczne termosy, łyżki oraz chochle,
- wyłożenia,
- pierścienie,
- tygle do topienia metali,
- specjalistyczne kształtki palnikowe lub do pieca tyglowego, komorowego, muflowego itp.,
- wieszaki do grzałek,
- lejki zasypowe,
- ognioodporne szpule.
A także wiele, wiele innych. Jeżeli jakaś kształtka ceramiczna może zostać wykonana z ogniotrwałych włókien w technologii próżniowej, specjaliści ZAMAC bez żadnych problemów poradzą sobie z tym zadaniem.
Co poza kształtkami można znaleźć w ofercie ZAMAC?
Kształtki i otuliny izolacyjne formowane próżniowo są rzecz jasna jedynie częścią asortymentu ZAMAC. W rzeczywistości wybór ogniotrwałych materiałów ceramicznych jest zdecydowanie większy. W jego skład wchodzą m.in.:
- Płyty izolacyjne, również wytwarzane próżniowo, przeznaczone do zastosowań w temperaturze 1260°C i 1430°C.
- Wszelkiego rodzaju masy ceramiczne, kity, kleje i utwardzacze. Stosowane w przemyśle ciężkim, branży budowlanej czy instalacyjnej, bezpieczne i wytrzymałe.
- Elektryczne elementy grzejne, powstałe z połączenia wysokotemperaturowych spiral i cylindrów/paneli z ceramiki ogniotrwałej. Tego rodzaju piece mogą być stosowane w laboratoriach, odlewniach, warsztatach mechanicznych i wszędzie tam, gdzie w relatywnie krótkim czasie należy wytworzyć wysoką temperaturę.
- Zwarta ceramika techniczna i ogniotrwała.
- Kształtki ceramiczne wycinane.
Do tego dochodzi szeroko rozumiane przetwórstwo aluminium. Tego rodzaju usługi także znajdują się w portfolio firmy ZAMAC.
Więcej informacji dotyczących ceramiki ogniotrwałej, sposobów jej wytwarzania i przykładowych realizacji, znajdziesz na stronie internetowej zamac.pl.
Komentarze