5 ciekawostek o narzędziach akumulatorowych i akumulatorach

Duży akumulator z kablami

Narzędzia na akumulator cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza że jednym akumulatorem możesz zasilić wiele urządzeń. Do tego są lekkie, poręczne i znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu niż modele przewodowe. Żeby posłużyły Ci długo, musisz wiedzieć, jak ładować akumulator, a także jakie powinien mieć napięcie. Na te inne pytania o akumulatorach znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Narzędzia akumulatorowe mają dwie ogromne zalety – są lekkie i mobilne. Nie ma tu kabla, zatem możesz pracować w dowolnym miejscu, nawet bez gniazdka elektrycznego. Ponadto pracują zwykle ciszej niż sieciowe odpowiedniki, a ich wydajność jest porównywalna. Żeby jednak służyły jak najdłużej, należy wiedzieć, jak ładować akumulator, a także jaki będzie najlepszy do danego narzędzia.

Jakie napięcie powinien mieć akumulator?

To, jakie napięcie powinien mieć akumulator, zależy od potrzeb i rodzaju pracy. Napięcie wpływa na wydajność urządzenia i im jest większe, tym większa jest moc silnika. Zazwyczaj sprzęt dla majsterkowiczów ma napięcie 12 V i 18 V, a narzędzia ogrodnicze i wymagające więcej mocy jak kosiarka – 36 V.

W przypadku akumulatora nie tyle ważne jest napięcie, ile jego pojemność (Ah – amperogodziny). Wartość ta określa wydajność energetyczną, zatem akumulator o pojemności 4 Ah będzie pracował dłużej niż 2 Ah. Przy czym nie zawsze większa pojemność jest lepsza – duży akumulator jest cięższy, co ma znaczenie, gdy chcesz zasilić na przykład wiertarkę; ładuje się też dłużej. Jaki więc wybrać? Do majsterkowania i drobnych prac domowych wystarczy akumulator 2 Ah, a do remontu i bardziej wymagających prac – nawet 9 lub 12 Ah.

Jak sprawdzić, czy akumulator jest dobry?

Jedynym bezpiecznym sposobem na zasilanie danego narzędzia i upewnienie się, że akumulator jest dobry, jest użycie oryginalnej baterii od producenta. Na rynku wprawdzie dostępne są zamienniki, które mogą być kompatybilne z daną wiertarką czy szlifierką, ale może się okazać, że jeśli urządzenie się zepsuje, to producent odrzuci roszczenia ze względu na używanie akcesoriów z zewnętrznego (i niepewnego) źródła. Dlatego też warto od razu zakupić oryginalny zestaw zawierający akumulator i ładowarkę.

Jeśli zastanawiasz się, jaki akumulator wybrać, to do zasilania narzędzi polecane są baterie litowo-jonowe. Wyróżniają się długą żywotnością, do tego można je ładować w każdym momencie, bo nie mają efektu pamięci, czyli nie tracą pojemności energetycznej z powodu zbyt częstego ładowania.

Co ciekawe, producenci udostępniają systemy jednego akumulatora, co oznacza, że jednym i tym samym możesz zasilić wiele sprzętów z ich oferty, od wiertarki, frezarki, szlifierki, po kosiarki, piły i myjki ciśnieniowe – warto z tego skorzystać.

Mała akumulatorowa wkrętarka leży na stole

Jak podłączyć, odłączyć i wymienić akumulator?

W przypadku elektronarzędzi sprawa jest prosta – zwykle akumulatory podłącza się na tzw. klik. Dzięki temu nie musisz się też zastanawiać, jak odłączyć akumulator, czy jak go wymienić. Nie jest on niczym zabudowany, nie jest w środku, nie ma tu żadnych śrubek, więc nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi. Miejsce na akumulator jest łatwo dostępne i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności – możesz go podłączyć i odłączyć w każdym momencie.

Jak długo ładować akumulator?

Pytanie, jak ładować akumulator, wydaje się proste – w końcu wystarczy podpiąć go do ładowarki. Jednak jak długo to robić? Czas ładowania baterii zależy od jej pojemności. Tak na przykład akumulator 5 Ah ładuje się 1 godzinę, gdy akumulator 6 Ah – 75 minut. Znaczenie ma również użyta ładowarka. Jeśli wybierzesz taką z szybkością ładowania 2 A, to wówczas akumulator 2 Ah naładujesz w 1 godzinę.

Jak sprawdzić, czy akumulator jest naładowany? Akumulatory często wyposażone są we wskaźniki diodowe, które informują o poziomie naładowania. Co więcej, w przypadku nowoczesnych baterii nie występuje zjawisko przeładowania – jeśli akumulator jest pełny, to przechodzi w tryb podtrzymywania napięcia. Odchodzą więc takie objawy jak spadek wydajności baterii, zwarcie czy ślady odparowanego elektrolitu. Jeśli jednak podczas ładowania temperatura akumulatora podniesie się i poczujesz, że jest on gorący – odłącz go od ładowarki, zwłaszcza że długie pozostawianie akumulatora na ładowarce może go uszkodzić.

Ile wytrzymuje akumulator?

Żywotność akumulatora do narzędzi zależy od wielu czynników, w tym pojemności, typu ogniw, intensywności użytkowania, zastosowania i warunków podczas pracy. Znaczenie ma też sama ładowarka – gdy jest kiepskiej jakości, może uszkodzić akumulator.

Ogólnie przyjmuje się, że dobrze utrzymany akumulator powinien wytrzymać kilka lat intensywnego użytkowania. Dla przykładu: producent narzędzi akumulatorowych RYOBI wskazuje, że jest to 5-6 lat. Należy jedynie o niego odpowiednio dbać, m.in. przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Nadchodzi jednak ten czas, kiedy należy wymienić akumulator na nowy. Objawami mogą być: krótki czas pracy, czyli jeśli bateria rozładowuje się szybciej niż wcześniej, problemy z ładowaniem czy też słaba wydajność narzędzia. Najlepiej z tym nie zwlekać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

bezstresowe zakupy zaluzji online jak wybrac zamowic i zamontowac bambusowe i drewniane zaluzje bez wychodzenia z domu

Bezstresowe zakupy żaluzji online: Jak wybrać, zamówić i zamontować bambusowe i drewniane żaluzje bez wychodzenia z domu?

rsz adobestock 481821863

Jak dbać o zmywarkę, by zapewnić jej długoletnie użytkowanie?