Jakie są zalety zaczepów kulowych w ciągnikach?

tractor 2654154 1920

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można nie tylko ułatwić codzienną pracę, ale także zadbać o wyższy poziom bezpieczeństwa. W przypadku obsługi maszyn rolniczych ważną rolę odgrywają zaczepy do ciągników. To właśnie dzięki nim można zwiększyć możliwości transportowe w gospodarstwie. Spełniają też wiele innych praktycznych funkcji. Jakich? Dowiesz się w dalszej części naszego artykułu na temat zaczepów kulowych do ciągników.

Funkcje zaczepów do maszyn rolniczych

Łączenie ciągnika z przyczepą lub innymi maszynami jest bardzo ważną czynnością w każdym gospodarstwie rolnym. Agregowanie ułatwia transport płodów rolnych. Umożliwia wykonywanie wielu zabiegów na polu i wpływa na stabilną pracę maszyn, które często ważą wiele ton. Miejsce stykania się ciągnika z maszyną należy do bardzo wrażliwych układów. Jeśli ulegnie osłabieniu, może dojść do rozprzęgnięcia, a nawet wypadku na ruchliwej drodze.

Zaczep kulowy do ciągnika to uniwersalne rozwiązanie, stosowane w traktorach różnych marek. Aby wybrać odpowiedni model do własnej maszyny, nie trzeba nawet sprawdzać rozmiarów. Zaczepy kulowe są produkowane w tych samych, standardowych wymiarach. Najważniejszą informacją w przypadku tych produktów jest tak naprawdę sposób montażu. Na rynku można spotkać zaczepy dostosowane do dyszli kwadratowych lub okrągłych.

Kupując zaczep do ciągnika, warto także sprawdzić wartość uciągu. Ma to znaczenie głównie podczas sprzęgania ciągnika z przyczepą. Im większy uciąg, tym większą przyczepę można agregować do ciągnika. Warto także zorientować się, czy przyczepa posiada hamulec najazdowy.

Zalety korzystania z zaczepów kulowych

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, zaczep kulowy do ciągnika jest urządzeniem mechanicznym wyposażonym w dodatkowe elementy, sprzęgającym maszyny lub urządzenia rolnicze. Jego zadaniem jest stworzenie bezpiecznego połączenia między ciągnikiem a przyczepą lub inną maszyną.

Najczęściej spotykany zaczep do ciągnika to standardowy model K80. Jego stosowanie przynosi wiele korzyści:

  • pozwala na błyskawiczne połączenie, które jest bardzo proste w obsłudze,
  • jest wytrzymały i może znosić duże obciążenia,
  • umożliwia utrzymanie przez ciągnik pełnych właściwości trakcyjnych,
  • pozwala na dużą rozpiętość kątów pomiędzy przyczepionymi maszynami a ciągnikiem.

W jaki sposób najlepiej zadbać o zaczep kulowy?

Każdy zaczep kulowy do ciągnika powinien być wyposażony we wskaźniki zużycia. Dzięki nim można bardzo szybko określić stan techniczny, w jakim znajduje się zaczep. Warto kontrolować bieżącą wartość wskaźnika przed każdym sezonem, a także przed dłuższą podróżą oraz w przypadku, gdy jego stan pozostawia wiele do życzenia. Zaczep do ciągnika odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo kierującego ciągnikiem, ale także innych uczestników ruchu.

Jeśli zaczep się zużyje, należy go bezwzględnie wymienić. Warto także bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda kula haka holowniczego. Ona również może mieć znaczny wpływ na stan techniczny zaczepu. Serwisowanie polega najczęściej na smarowaniu dźwigni, prowadnic oraz elementów znajdujących się na osi obrotu.

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

kominymotocyklowe

Bezpieczna pasja do motocykli – sprawdzone rozwiązania

diagnostykaauta

Kupno samochodu z drugiej ręki – jak nie dać się oszukać?