Netflix będzie blokował konta?

Powraca temat współdzielenia konta między użytkownikami Netfliksa nie mieszkającymi w jednym gospodarstwie domowym. Platforma streamingowa testuje we Włoszech mechanizm, który ma ograniczyć ten proceder.

Netflix w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął testy weryfikacji dwuskładnikowej. Celem było to, aby na jedno konto nie logowały się osoby z różnymi adresami IP. Chociaż w regulaminie platformy zapisane jest, że z jednego konta korzystać mogą tylko członkowie jednego gospodarstwa domowego, często hasło do niego jest przekazywane między osobami, które nie mieszkają razem (najczęściej dzieje się tak w przypadku członków rodziny czy przyjaciół). To oczywiście powoduje, że Netfliksowi ucieka część osób, które w normalnych okolicznościach płaciłyby za usługę.

Netflix chce blokować współdzielenie kont?

W marcu 2021 roku Netflix rozpoczął testy nowej funkcji, która dodatkowo weryfikuje użytkowników. Subskrybentom, przy próbie zalogowania pojawiał się komunikat: „Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, musisz założyć własne, aby kontynuować oglądanie”. Aby korzystać dalej z serwisu, trzeba było wpisać otrzymany wiadomością e-mailową lub SMS-em kod.

Netflix nie wprowadził tego rozwiązania na szeroką skalę w marcu, jednak teraz użytkownicy z Włoch podają, że komunikat podobnej treści pojawia się teraz i u nich. We Włoszech, podobnie jak i w Polsce, pojawia się jednak przycisk „zweryfikuj później”, pozwalający na ominięcie zabezpieczenia. Część użytkowników podaje przy tym, że czasami opcja ta nie działa lub można ją wykorzystać tylko raz.

Mimo testowania nowych zabezpieczeń Netflix nie blokuje jeszcze kont, na których wykryje podejrzaną aktywność. Nie przewiduje także żadnych kar i dopłat za współdzielenie kont.